Odčervením zbavíme psa a kočku červů a tasemnic. Jde o jeden ze základních úkonů zodpovědného chovatele.

Nejznámějším červem je škrkavka, zástupce oblých červů. To jsou červi, kteří nepotřebují mezihostitele. Naopak tasemnice, střevní parazit ze skupiny ploštěnek neboli plochých červů, mezihostitele potřebují. Může jím být blecha nebo myš.

Na psech a kočkách neparazitují jenom červi, ale i prvoci, roztoči a hmyz. V jejich tělech zůstávají trvale, nebo dočasně (např. larvy much). Na povrchu těla se činí ektoparazité, uvnitř těla endoparazité.

Riziko nákazy závisí na množství mezihostitelů, s jakým zvíře přichází do styku (v případě tasemnic), nebo na množství vajíček v okolí vnímavého zvířete.

Ektoparazité

Blecha

Blechy škodí celoročně, nejvíce ale v zimních měsících. Rychle se množí, vajíčka i kukly jsou velmi odolné a mimo tělo hostitele přežijí až tři měsíce. Blecha přenáší některá onemocnění (bartonelóza u koček) a může se stát mezihostitelem tasemnice. Časté jsou alergie psů a koček na bleší kousnutí.

Klíště a piják

Nebezpeční přenašeči vektorových onemocnění. Začínají být aktivní i za současných teplejších zim.

Svrab

Nepříjemný roztoč způsobující úporné svědění. Rozlišujeme několik druhů svrabů aktivních na hlavě, v uších a na celém těle.

Miáza

Dočasná ektoparazitóza způsobená mouchami, které nakladou vajíčka do kožních záhybů, zapařených míst nebo mokvajících ran. Velmi častá je u oslabených zvířat.

Endoparazitózy

Červi

Paraziti přežívající v trávicím traktu hostitele. Výskyt lze odhalit ze stolice zvířete.

Tasemnice

Ve stolici lze objevit i plochý článek plný vajíček, vyloučený ze zadní části tasemnice. Přítomnost tasemnice nemusí zvířeti způsobovat žádné potíže, masivní invaze se projeví hubnutím a problémy s trávením. Nepříjemnou vlastností tasemnice je schopnost snadného šíření.

Hlístice a škrkavky

Oblý červ s mimořádně zajímavou životní dráhou. Pro starších psy není nebezpečný, u štěňat ale může vyvolat závažné problémy s trávením, hubnutí, kašel a celkové neprospívání.

Prevence a léčba parazitárních onemocnění

K dispozici máme řadu přípravků ve formě sprejů, kapek do srsti, odpuzujících obojků a perorálních past či tablet. Existují i antiparazitární šampony.

Spreje a šampony jsou určeny k odpuzování ektoparazitů. V poslední době se ale objevila řada komplexních preparátů proti většině endo- i ektoparazitů současně. Např. přípravek Bravecto (v tabletách nebo kapkách aplikovaných na kůži) funguje až tři měsíce na blechy i klíšťata, u koček (ve verzi Bravecto plus) i na odčervení.

Tableta a pasta působí jen při průchodu zažívacím traktem, takže má jednorázový účinek. Kapky do srsti mají účinnosti delší, účinná látka navíc likviduje i larvy. Vhodnost konkrétního preparátu musí posoudit lékař zejména u březích fen a koček.

Kdy odčervit a očkovat štěně a kotě

Štěně poprvé odčervujeme po 2 týdnech, podruhé po 6 týdnech. V 7. týdnu přijde na řadu vakcinace a kolem 8. týdne stěhování k novému majiteli.

Ten musí v 9. týdnu zajistit třetí odčervení a kolem 10. týdne další vakcinaci, která se opakuje ještě dvakrát co tři týdny, tj. kolem 13. a 16. týdnu.

Opakuje se i odčervení. Do jednoho roku věku je nutno zachovat interval 2 měsíce. Pokud se ve stolici vyskytnou paraziti, krátí se interval na 2 týdny. Nutnost častějšího odčervení umíme posoudit preventivním koprologickým vyšetřením směsného vzorku.

Od jednoho roku odčervujeme min. dvakrát ročně (na podzim a na jaře), ideálně každé 3 měsíce nebo ještě častěji, vyskytnou-li se paraziti.

Kdy odčervit a očkovat kotě

Intervaly odčervování a vakcinace jsou u koťat stejná jako u štěňat. O aktuální potřebě vašeho zvířátka se s námi vždy můžete poradit.

Nemůžete najít informace?

Zavolejte 724 277 230 nebo nám napište.