Bohužel nic netrvá věčně. I zvířecí čas je nesmlouvavě vyměřen. Euthanasie přináší bezbolestné a důstojné ukončení života.

Kdy zvíře uspat

K eutanázii přistupujeme u zvířat, kterým už zdravotní stav nedovoluje žít plnohodnotný a spokojený život. Nejčastěji jde zvířata s onemocněním srdce, onkologické pacienty, pacienty s chronickým selháním ledvin apod. Eutanázie jim pomůže zkrátit utrpení.

Veterinární lékař je povinen seznámit majitele se vším, co se zdravotním stavem zvířete souvisí, včetně prognózy, tedy předpokládaného průběhu onemocnění a jeho vyústění. Rozhodnutí o použití eutanázie je vždy na majiteli.

Způsob provedení eutanázie

Látky užívané při eutanázii se obvykle podávají intravenózně, tj. injekcí do žíly. U malých zvířat (např. morčat) se může použít i aplikace do tělní dutiny. Neklidné zvíře nejprve zklidníme použitím sedativ aplikovaných injekcí do svalu. U drobných savců lze použít i anestezii inhalační ve formě vdechovaného plynu. Zvíře usíná a přestává vnímat.

I samotné látky pro eutanázii zvíře nejdříve uvedou do hlubokého bezvědomí. Až potom zastaví dechovou a následně srdeční činnost.

Rozloučení

Naprosto chápeme pocity majitele v tak těžké chvíli. Můžete se rozhodnout, zda chcete být se zvířetem až do poslední chvíle, nebo ne. Kolektiv veterinární kliniky udělá všechno pro to, aby uspání proběhlo beze stresu a v poklidu.

Pokud nemáte možnost pohřbít zvíře na vlastním pozemku, vězte, že už i v České republice vznikají hřbitovy pro zvířátka. Stále oblíbenější jsou také krematoria. Hledáte-li služby na úrovni, doporučujeme Krematorium zvířat Praha. Ostatky zvířete můžete zanechat i u nás v ordinaci.

Nemůžete najít informace?

Zavolejte 724 277 230 nebo nám napište.