Čipování a tetování

Čipování a tetování jsou dva způsoby jak zvíře identifikovat a (pokud se ztratí) dohledat. Povinně se čipují psi, volitelně kočky a další zvířátka včetně plazů a ptáků.

Co je čip

Zvířecí mikročip neboli transponder je malá kapsle s jedinečným kódem, který slouží k identifikaci zvířete. Kombinace znaků v čipu se snímá speciální čtečkou elektromagnetického pole, které čip vytváří. 

Identifikace čipem se používá jako ochrana před ztrátou nebo odcizením zvířete, je nutná pro sjednání pojištění a vystavení cestovního pasu pro cesty po i mimo EU. Čipovat lze všechny druhy zvířat v jakémkoliv věku už od velmi malé hmotnosti.

Nošení čipu, jeho správná aplikace i snímání jsou pro zvíře neškodné a bezbolestné. Postup aplikace určují normy ISO 11784 a ISO 11785.

Jak čipujeme

Čip zavádíme pod kůži na levé straně krku nebo do oblasti mezi lopatkami, u papoušků do prsní svaloviny, u plazů do podkoží. Po kontrole čtečkou zaznamenáme aplikaci čipu do zdravotní karty zvířete, cestovního pasu a/nebo očkovacího průkazu.

Následným úkonem je registrace čipu v některém z existujících registrů. V České republice neexistuje žádný centrální registr. Můžete využít libovolný z registrů vedených soukromoprávními subjekty. Registrace není povinná, vřele ji však doporučujeme, protože bez ní ztrácí čipování smysl.

Celosvětová vyhledávací síť

Povinnost čipování: pouze u psů

Označení psa čipem nařizuje zákon č. 302/2017 Sb. ve znění zákona č. 368/2019 Sb. od 1. ledna 2020. Neplatí pouze pro ty psy, kteří byli před 3. červencem 2011 tetováni a jejichž tatuáž je stále dobře čitelná. 

Na čip vašeho psa se váže i platnost povinné vakcinace proti vzteklině. Jinými slovy, není-li pes očipován, neplatí ani jeho očkování proti vzteklině. Ve správním řízení vám za takový přestupek hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Je proto i ve vašem zájmu, aby čipování i vakcinace byly včas provedeny a zaznamenány v očkovacím průkazu zvířete.

Tetování

Tetování se prakticky používá jenom u psů. Provádíme je speciální modrou nebo černou barvou obvykle při první vakcinaci štěněte. Jde o číselný kód, který aplikujeme na vnitřní stranu ušního boltce, případně (dříve a u menších psích plemen) také do slabin. Číslo přidělí plemenná kniha. Tatuáž s časem bohužel bledne, což je jeden z důvodů, proč se od ní upouští ve prospěch čipování.

Ceník služeb

Kompletní ceník veterinárních služeb. Běžné ambulantní úkony, laboratorní vyšetření, diagnostické metody, operace. Příplatky za pohotovost.

Ordinační hodiny

Ordinační doba lékařů, časy pro pohotovost. Objednávky a příjem pacientů, komunikace s klinikou. V urgentním případě volejte 724 277 230.

Nemůžete najít informace?

Zavolejte 724 277 230 nebo nám napište.

Kontaktujte nás