Úrazy

Nejčastějším příčinou úrazů psů je střet s vozidlem, u koček k nim přistupují také nejrůznější pády. S úrazy se setkáváme pravidelně a umíme je léčit.

Zlomeniny

Diagnostika zlomeniny není úplně snadná. Důležité je rentgenologické vyšetření, které určí rozsah a typ fraktury. Podle nálezu rozhodneme o způsobu ošetření. 

V jednoduchých případech začneme s nápravou hned. U komplikovaných zlomenin vzniklých z těžkých poranění je nezbytná prvotní stabilizace pacienta.

Náprava zlomenin záleží na tom, která kost je zlomená: jestli jde o zlomenina otevřenou, nebo s více lomy nebo úlomky a také na tom, zda pacient ještě roste.

Naším úkolem je zlomenou kost srovnat. V drtivé většině případů to uděláme operativní cestou. Ke znehybnění nepoužíváme sádru, ale rychle tuhnoucí obinadla z pryskyřice. Pečlivě je podkládáme, aby nevznikaly otlaky. Majitel pak musí kontrolovat, zda jeho miláček bandáž nelikviduje. 

Metodou s velmi dobrým hojicím potenciálem je externí stabilizace zlomenin pomocí fixátoru. Jak to funguje? Kost provrtáme pevnými dráty, které mimo tělo pevně spojíme. Končetině tak pořídíme dokonalou oporu a umožníme, aby mohla v klidu srůst. Po zhojení fixátor velmi jednoduše odstraníme.

Někdy se musíme ke zlomenině dostat přes okolní měkké tkáně a teprve pak kost srovnat, stabilizovat a zpevnit. Této metodě říkáme interní stabilizace. Mezi různými typy ošetření převažuje. Nejčastěji používáme tvarované ploténky, které zlomeninu fixují pomocí šroubů. Na ošetřené nožce zůstane jen řada stehů a nic víc. Interní stabilizace zvířeti neztěžuje pohyb a nebere klid přítomností obvazu nebo fixátoru. Nasazení je ovšem komplikovanější, proto ji volíme po důkladném zvážení okolností.

Rychlost hojení je různá, rychlejší u mladým jedincům. Jim by se po zhojení měly voperované ploténky odstranit. Starší zvířata se snažíme před další anestezií chránit, ploténky jim proto v těle necháváme (ničemu tam nevadí). 

Trvalé ponechání plotének je nutné i v případech, kdy stabilizujeme klouby po těžkém poranění vazů a náprava je možná pouze jejich znehybněním. I s takovými případy se u nás poměrně často setkáváme.

Prasklý vaz

Dalším častým úrazem je ruptura předního zkříženého vazu, kterou u velkých plemen nejraději řešíme moderní technikou TTA. Prasklý vaz napravujeme posunem čéškového vazu pomocí speciálního implantátu, který se vkládá do řezu v kosti. Současně provádíme celkovou revizi kolene, zejména menisků.

Více o ortopedických problémech

Ortopedické obtíže

Nejčastější poruchy pohybového aparátu koček a psů a jak je léčit. Možnosti veterinární ortopedie.

Veterinární služby

Komplexní veterinární péče od zkušených zvěrolékařů. Prevence, léčba, operace, hospitalizace. Odborné poradenství.

Nemůžete najít informace?

Zavolejte 724 277 230 nebo nám napište.

Kontaktujte nás