Ortopedické potíže se týkají pohybového aparátu, tj. kostí, kloubů, šlach a svalů. Obvykle se snadno odhalí: zvířátko kulhá, obtížně se zvedá nebo neujde tolik, co by mělo.
Ortopedické problémy nepronásledují jen starší zvířata. Různé abnormality se mohou objevit už během překotného růstu (velkých plemen) psů a koček. Některé choroby jsou geneticky predisponované. Pokud se vyskytnou, postižené jedince samozřejmě léčíme, současně je ale doporučujeme vyřadit z chovu.
Chovná zvířata vybraných plemen, která se účastní výstav a zkoušek, musí absolvovat řadu testů a vyšetření. Z hlediska ortopedického se jedná o rentgenogramy určených kloubů, posuzované po ukončení tělesného růstu ve 12 měsících věku. Vyšetření provádíme na naší klinice po předchozím objednání a v doprovodu dvou osob. Pejska uvádíme do analgosedace, takže musí přijít nalačno.
Co vyšetřujeme
- Dysplazii kyčelních kloubů (RTG DKK)
- Dysplazii loketních kloubů (RTG DKL)
- Správně vyvinutou chrupavku vybraných kloubů (RTG OCD)
- Vyšetření výrůstků na obratlech (RTG spondylózy)
Některé vady lze odhalit pouhým pohmatem, aniž by zvířátko kulhalo. Příkladem může být tzv. mediální luxace pately, vyskytující se nejčastěji u malých psů (čivava, yorkshire) a některých koček (mainská mývalí kočka). Luxace řešíme operativně.
Na funkci pohybového aparátu má zásadní vliv správná výživa. Pro každou váhovou a věkovou kategorii existuje mnoho kvalitních kompletních krmiv a doplňků. Kvalitní krmiva dokážou zmírnit i projevy už propuknuvších onemocnění (obezita, osteoartróza). Existují i specifické veterinární diety. S výběrem vhodné diety vám rádi pomůžeme. Běžná i specifická krmiva najdete i na našich e-shopech.
Choroby kloubů
Specifické jsou pohybové obtíže způsobené onemocněním kloubů. Předběžné vyšetření sestává z prohlídky zvířete a pohovoru s majitelem. Další informace přidá rentgenový snímek a vyšetření krve (např. při podezření na revmatoidní artritidu, anaplazmu nebo boreliózu). Někdy je třeba vyšetřit tekutinu, kterou odebereme přímo z kloubu.
Specifická poranění kloubu (jako např. OCD léze) se operují. Vedeme klasické operace, při nichž se kloub otevře řezem, nebo artroskopické operace pomocí malých vpichů, díky nimž si vnitřek kloubu prohlédneme na obrazovce.
Prasklé vazy
Druhou nejčastější ortopedickou operací, kterou na klinice (po zlomeninách) provádíme, je léčba prasklého předního křížového vazu v koleni. Vaz může prasknout v důsledku chronického přetěžování nebo traumatického poranění. Příznaky jsou snížená stabilita kolena v předozadním pohybu, bolestivý otok a kulhání. Někdy prasknutí vazu doprovází poranění vnitřního menisku.
Operačních technik je několik, dobré zkušenosti máme s těmito třemi typy:
- Úprava sklonu kloubní plochy (tibiálního plató) k dlouhé ose holenní kosti (TPLO). Předem stanoveným řezem posuneme rovinu kloubní plochy tak, aby kolenní kloub byl i při porušeném předním křížovém vazu stabilní a při zatížení nedocházelo k posunu holenní kosti vpřed. V současnosti se TPLO považuje za nejlepší operační metodu pro dané zranění.
- Přesunutí části holenní kosti vpřed pro dynamickou stabilizaci kolene (TTA). Kloub s prasklým předním zkříženým vazem se nastaví tak, aby tibiální plató bylo v pravém úhlu k průběhu patelárního vazu.
- Extrakapsulární stabilizace. Tato operace řeší jen předozadní pohyb kolena, a to umístěním umělého vlákna ve směru průběhu předního skříženého vazu vně kolenního kloubu. Metodu doporučujeme u pacientů s menší hmotností. Výše popsané modernější metody ji ale postupně vytlačují.
Onkologické příčiny ortopedických onemocnění
Kromě růstových problémů, zlomenin, přetrhnutí šlach, infekcí a genetických vad může ortopedické potíže způsobit i nádor. Nádorové onemocnění je poměrně časté u starších psů, velká plemena jím ale mohou trpět už ve středním věku.
Nepřekvapíme, když napíšeme, že podstatné je včasné odhalení nádoru. Pokud se vyskytne v končetině, může pomoci amputace nebo chemoterapie, která mírní dopady choroby na organismus zvířete. Pacientům také pomáháme paliativně: mírníme bolesti, které mohou být opravdu velké.
Degenerativní onemocnění
Nejen psi, ale i kočky trpí degenerativním onemocnění kloubů označovaným jako osteoartróza nebo osteoartritida. Při jejich léčbě je důležitá spolupráce s majitelem. Měl by dohlédnout na ideální hmotnost zvířete, zajistit dostatek přiměřeného pohybu a vhodné krmivové doplňky.
Degenerativní onemocnění je z podstaty věci neléčitelné, lze ho však zpomalit či stabilizovat. K dispozici je celá řada léků ve formě tablet k perorálnímu podání. Novinkou je lék Librela, který máme velmi rádi. Pacientům prokazatelně pomáhá a nijak je nezatěžuje. Aplikuje se injekcí jednou měsíčně.