Ortopedické potíže se týkají pohybového aparátu, tj. kostí, kloubů, šlach a svalů. Obvykle se snadno odhalí: zvířátko kulhá, obtížně se zvedá nebo neujde tolik, co by mělo.

Ortopedické problémy nepronásledují jen starší zvířata. Různé abnormality se mohou objevit už během překotného růstu (velkých plemen) psů a koček. Některé choroby jsou geneticky predisponované. Pokud se vyskytnou, postižené jedince samozřejmě léčíme, současně je ale doporučujeme vyřadit z chovu.

Chovná zvířata vybraných plemen, která se účastní výstav a zkoušek, musí absolvovat řadu testů a vyšetření. Z hlediska ortopedického se jedná o rentgenogramy určených kloubů, posuzované po ukončení tělesného růstu ve 12 měsících věku. Vyšetření provádíme na naší klinice po předchozím objednání a v doprovodu dvou osob. Pejska uvádíme do analgosedace, takže musí přijít nalačno.

Co vyšetřujeme

  • Dysplazii kyčelních kloubů (RTG DKK)
  • Dysplazii loketních kloubů (RTG DKL)
  • Správně vyvinutou chrupavku vybraných kloubů (RTG OCD)
  • Vyšetření výrůstků na obratlech (RTG spondylózy)

Některé vady lze odhalit pouhým pohmatem, aniž by zvířátko kulhalo. Příkladem může být tzv. mediální luxace pately, vyskytující se nejčastěji u malých psů (čivava, yorkshire) a některých koček (mainská mývalí kočka). Luxace řešíme operativně.

Na funkci pohybového aparátu má zásadní vliv správná výživa. Pro každou váhovou a věkovou kategorii existuje mnoho kvalitních kompletních krmiv a doplňků. Kvalitní krmiva dokážou zmírnit i projevy už propuknuvších onemocnění (obezita, osteoartróza). Existují i specifické veterinární diety. S výběrem vhodné diety vám rádi pomůžeme. Běžná i specifická krmiva najdete i na našich e-shopech.

Choroby kloubů

Specifické jsou pohybové obtíže způsobené onemocněním kloubů. Předběžné vyšetření sestává z prohlídky zvířete a pohovoru s majitelem. Další informace přidá rentgenový snímek a vyšetření krve (např. při podezření na revmatoidní artritiduanaplazmu nebo boreliózu). Někdy je třeba vyšetřit tekutinu, kterou odebereme přímo z kloubu.

Specifická poranění kloubu (jako např. OCD léze) se operují. Vedeme klasické operace, při nichž se kloub otevře řezem, nebo artroskopické operace pomocí malých vpichů, díky nimž si vnitřek kloubu prohlédneme na obrazovce.

Prasklé vazy

Druhou nejčastější ortopedickou operací, kterou na klinice (po zlomeninách) provádíme, je léčba prasklého předního křížového vazu v koleni. Prasklina vznikne úrazem nebo v důsledku dlouhodobého přetěžování. Někdy ho doprovází onemocnění vnitřního menisku.

Operativních technik je celá řada – od klasické extrakapsulární metody (zvláště u větších psů se od ní upouští) po metody, kdy stabilizaci kolenního kloubu zajišťujeme jinou cestou než náhradou vazu. Používáme také moderní metodu TTA rapid.

Onkologické příčiny ortopedických onemocnění

Kromě růstových problémů, zlomenin, přetrhnutí šlach, infekcí a genetických vad může ortopedické potíže způsobit i nádor. Nádorové onemocnění je poměrně časté u starších psů, velká plemena jím ale mohou trpět už ve středním věku.

Nepřekvapíme, když napíšeme, že podstatné je včasné odhalení nádoru. Pokud se vyskytne v končetině, může pomoci amputace nebo chemoterapie, která mírní dopady choroby na organismus zvířete. Pacientům také pomáháme paliativně: mírníme bolesti, které mohou být opravdu velké.

Degenerativní onemocnění

Nejen psi, ale i kočky trpí degenerativním onemocnění kloubů označovaným jako osteoartróza nebo osteoartritida. Při jejich léčbě je důležitá spolupráce s majitelem. Měl by dohlédnout na ideální hmotnost zvířete, zajistit dostatek přiměřeného pohybu a vhodné krmivové doplňky.

Degenerativní onemocnění je z podstaty věci neléčitelné, lze ho však zpomalit či stabilizovat. K dispozici je celá řada léků ve formě tablet k perorálnímu podání. Novinkou je lék Librela, který máme velmi rádi. Pacientům prokazatelně pomáhá a nijak je nezatěžuje. Aplikuje se injekcí jednou měsíčně.

Nemůžete najít informace?

Zavolejte 724 277 230 nebo nám napište.