Když přestane zvířátkům chutnat, to už musí něco být! Problémy se zažíváním může vyvolat jakékoliv onemocnění. Může ale také jít o závažné choroby trávicího traktu, slinivky nebo jater.
Ještě se nenarodil tvor, kterého by se netýkaly poruchy zažívání. Stačí, když zbaští, co nemá, a k tomu (hlavně u psů) není nikdy daleko. Typickým projevem je zvracení, posléze doplněné průjmem a nechutenstvím. Řešením je krátkodobá hladovka a následné dietní opatření.
Potíže může signalizovat i zácpa nebo přílišná žravost, při delším trvání hubnutí a zhoršená kvalita srsti.
Poruchy jako projev onemocnění
Trvalejší průjmy bez zvracení mohou signalizovat nesnášenlivost k nějaké složce potravy. Nejedná se o alergeny, ty mívají spíše kožní příznaky. Odhalit viníka nesnášenlivosti nebývá jednoduché. Jakmile je určen, nasazujeme přísnou a většinou doživotní eliminační dietu.
Nedostatečná činnost slinivky břišní způsobuje nedokonalé trávení potravy a projevuje se nadměrnou žravostí. I když se zvíře nehne od misky, zůstává stále hladové. Snížená tvorba trávicích enzymů brání vstřebávání živin a vitaminů rozpustných v tucích, což způsobuje avitaminózu. Terapie spočívá v obvykle doživotní suplementaci enzymů a podávání vhodné veterinární diety.
Dalším zdrojem potíží bývá skupina onemocnění stěny nebo výstelky žaludku a střeva. K prohlídce a odběru vzorků využíváme gastroskop, pokud nám to tedy velikost zvířátka dovolí. Někdy je nutné odebrat vzorky či vyřešit problém operativně.
K nejčastějším operacím trávicího traktu je odstranění cizích těles, která způsobila jeho neprůchodnost. Kolikrát jsme sami překvapeni, co všechno může zvířeti stát za ochutnání.
Neprůchodnost střev nemusí způsobit přítomnost cizího tělesa. Odstraňovali jsme už mnoho věcí: ponožku, kaštan, žalud, kousky plastů, zapalovač nebo rozkousané psí hračky. Nejnebezpečnější jsou tzv. lineární cizí tělesa jako provázky, rozkousané části oděvů nebo kuchyňských hadrů. Zatímco část zůstavá na místě, tj. v žaludku, část se posunuje dále do střeva, což hrozí prořezáním střevní stěny. Operace bývají náročné a často vyžadují hospitalizaci.
Výčet nekončí
Kočky (nejčastěji mainské mývalí) nebo menší plemena pejsků trpívají invaginací neboli vsunutím střeva do střeva. Ztíženou průchodnost doprovázenou zvracením i po příjmu tekutin mohou také způsobovat patologické změny ve stěně střeva. Příčinu zjišťujeme histologickým vyšetřením vzorku.
Za akutní i chronické průjmy často může armáda patogenních bakterií, virů a parazitů. Původ onemocnění zjišťujeme cytologickým vyšetřením stolice, příp. vzorky odesíláme na bakteriologické nebo PCR vyšetření. Infekce jsou závažné především u mláďat, u kterých urputné průjmy mohou skončit tragicky. V případě potřeby pacienta ochráníme před dehydrataci několikadenní kontinuální infuzí.
Obtížným onemocněním tlustého střeva koček je megakolon. Příčinu přesně neznáme. Vyvolává urputnou zácpu. Předcházíme jí infuzemi, speciálními dietami nebo operativním odnětím postižené části tlustého střeva.