Onemocnění kůže je asi nejčastějším neduhem, s nímž se na naší klinice setkáváme. Už proto, že do veterinární dermatologie nespadají jen choroby pokožky a srsti, ale i drápků a uší.

Krásná a lesklá srst je chloubou každého zvířátka, potažmo jeho majitele. Kvalita srsti ovšem pravidelně kolísá. Při jarním línání se zvíře zbaví zimní srsti, při (méně nápadném) podzimním línání zase letní srsti. To je samozřejmě přirozený jev.

Kůže je ale největší tělesný orgán a jako takový vyžaduje větší pozornost, než se jí obvykle věnuje. I banální poranění, odřeniny nebo zapařeniny je třeba řádně a včas ošetřit. Vyčištěním, oholením okolí rány, dezinfekcí a ochranou před olizování se lze vyhnout nepříjemným komplikacím.

Druhy kožních nemocí

Kožních neduhů je opravdu hodně. Velká část z nich přitom “pouze” odráží problémy jiných orgánů a tkání. Příkladem jsou imunitně zprostředkované nemoci (alergie) nebo kožní projevy primárně endokrinologických onemocnění (onemocnění štítné žlázy). Může jít o lokální ztrátu, řídnutí či zhoršenou kvalitu srsti, svědivost, zarudnutí, zápach apod.

V zásadě se onemocnění kůže dělí na infekční neinfekční, k nimž můžeme přiřadit i onemocnění parazitární. Onemocnění kůže lze také členit na svědivé a nesvědivé. V praxi se mohou různě prolínat.

Pes i kočka může trpět atopií (alergií), která je stejně jako u člověka geneticky determinovaná. Nejčastěji se s ní setkáte v první třetině života vašeho zvířátka. Projevem atopie je svědivost, která může být sezónní i celoroční. Rozhoduje, na jaký alergen je zvíře citlivé.

Atopie svědí. Drbáním se ovšem zvyšuje vnímavost kůže k infekcím bakteriemi, plísněmi a kvasinkami. K léčbě komplikací při atopii používáme lokální medikaci, u závažnějších sekundárních infekcí celkovou medikaci po dobu až několika týdnů. Někdy je nutno podat i celková antibiotika.

Častá je alergie na blechu, která rovněž bývá iniciátorem výše popsaných problémů. Léčíme zánět, potlačujeme svědivost a nasazuje vhodnou (celoživotní) protibleší ochranu.

Častým projevem alergií jsou opakované záněty zevního zvukovodu. V těchto případech se snažíme zbavit bezprostřední příčiny zánětu, tj. bakterií a kvasinek v uchu. Současně hledáme, na co je zvířátko alergické, abychom zánětům pokud možno předcházeli.

U koček a někdy i u psů je primární příčinou zánětu ucha ušní svrab. Jiný druhy svrabů mohou napadat další místa na těle. Svrab je silně nakažlivý. Zvláštní kapitolou jsou onkologická onemocnění kůže. Může jít o primární nádorové procesy (např. mastocytom) nebo o metastatické ložiska kůže z jiných nádorů v těle.

Diagnostika

Ve veterinární dermatologii používáme cytologické, bakteriologické a dermatopatohistologické vyšetření a samozřejmě i vyšetření krve. Málokdy se podaří onemocnění diagnostikovat hned při první návštěvě. Proto je tak důležitá spolupráce s majitelem, stejně jako důsledné dodržování doporučené terapie.

Nemůžete najít informace?

Zavolejte 724 277 230 nebo nám napište.