Onemocnění srdce nemusí být dlouho vůbec patrné. Že s ním není něco v pořádku, často zjistíme v rámci předvakcinačního vyšetření.
Srdeční vady mohou být vrozené, nebo se projeví během života. Některé problémy jsou typické pro určitá plemena psů a koček.
Srdeční poruchy může signalizovat intolerance zvířete k zátěži, rychlejší dech a tep, tvorba tekutiny v dutině břišní (spíše u velkých plemen psů) nebo typický kašel, který se objevuje v noci, nad ránem a při zvýšené zátěži.
Diagnostika
Vyšetření zahajujeme poslechem srdce. Onemocnění se hlásí srdečním šelestem nebo poruchou srdečního rytmu. Posoudíme také stav sliznic, puls na periferních cévách a krevní tlak. V případě podezření navrhneme další vyšetření — sonografické/dopplerovské, EKG či RTG. Ta určí závažnost problému a stanoví, kdy a jak zahájit terapii.
Terapie většinou bývá celoživotní. Na začátku onemocnění ale ještě nemusí být žádná. Pacient se jenom musí smířit s pravidelným monitoringem. Léky pak můžeme nasadit dřív, než se projeví skutečné příznaky choroby.
Srdečních vad je mnoho
Nejčastější ze srdečních vad u psů je onemocnění srdečních chlopní, konkrétně mitrální chlopně mezi předsíní a komorou v levé části srdce. Jde o tzv. myxomatozní degeneraci. Nejčastěji se vyskytuje u psího plemene kavalír King Charles Španěl. Chlopně také mohou být nedostatečně vyvinuté. Pak mluvíme o vrozených stenózách chlopní.
Srdce je sval, a jako takový se umí zanítit. Může být slabý, nebo naopak hypertrofuje. Typickým onemocněním srdečního svalu je dilatační kardiomyopatie, typická pro větší plemena psů (u vlkodava nebo dobrmana se dokonce přísně monitoruje a nemocná zvířafa se vyřazují z chovu). Někdy tato vada souvisí se sníženou funkcí štítné žlázy.
Ani kočky nejsou před srdečními vadami v bezpečí. Trpí např. hypertrofickou kardiomyopatií, při níž srdce zbytňuje a ztrácí výkon, takže kočka je dušná a pomalá, příp. přestane ovládat zadní končetiny. To pak ukazuje na tromboembolii, krevní sraženinu nejčastěji v aortě, která se vytvořila vinou zhoršeného krevního oběhu. U některých plemen koček lze náchylnost k tomuto onemocnění zjistit genetickým PCR testem.
Poměrně častým onemocněním je srdeční arytmie. Příčinou bývá nezjištěný zánět srdečního svalu nebo jiné interní onemocnění.
Zvláštní kapitolou je onemocnění osrdečníku (blány obalující srdeční sval), kdy se mezi ním a srdcem začne tvořit tekutina omezující výkon srdce. Příčinou bývá úraz nebo onkologické onemocnění. Řešením je punkce, odstranění tekutiny a její vyšetření. Při recidivě je nutná chirurgická intervence.
Vady se dají léčit
Léky existují, jen je nutno nasadit je včas – ideálně dřív, než se choroba projeví. Proto jsou tak důležité preventivní programy, např. vyšetření před vakcinací.
Dobře nastavená medikace výrazně oddálí nástup dušnosti, kašle a dalších klinických příznaků. I ty se dají mírnit. Vedle léků na kardiální kašel máme medikamenty na úpravu krevního tlaku, zpomalení srdečního rytmu i na celkovou podporu srdeční činnosti. Také nepravidelný a rychlejší tep se dá léčit tabletami. Pomalý srdeční tep upraví kardiostimulátor.
Vedle léků pomáhají i doplňky stravy a veterinární diety, které zakoupíte i v našich e-shopech.