Snížená kvalita kůže a srsti

Lesklá zdravá srst svého věrného společníka je něco, co si přeje každý majitel psa. Proto není divu, že velkou část pacientů v čekárnách tvoří ti, u kterých si majitel všiml problémů s kůží či srstí. Tyto problémy dokáží dlouhodobě znepříjemňovat život psovi a také jeho majiteli.

Na kvalitu srsti se podepisuje řada faktorů, a to jak fyziologických, tak patologických. Mezi nejčastější vlivy bezpochyby patří línání, stres, onemocnění nebo třeba také gravidita, špatná strava, změna ve výživě či jen pouhé nesprávné skladování krmiva.


Ve většině případů lze těmto vlivům předcházet, či je alespoň zmírňovat. Naopak u problémů s kůží, které jsou dány genetickou predispozicí, toho přes všechnu péči příliš nezmůžeme. Většinou jsou takto zatížena určitá plemena a diagnostika těchto onemocnění má význam zejména z hlediska plemenitby.

Na kvalitu srsti mají vliv základní živiny jakými jsou bílkoviny, cukry i tuky, zejména omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, dále řada vitamínů (vitamín A, vitamíny skupiny B, niacin, biotin) a minerálů. Z minerálních látek je to např. zinek, jehož nedostatek u některých psů může vyústit až v dermatózu reagující na podávání zinku. Toto onemocnění však může být u některých plemen, především severských, geneticky podmíněné.

Co se týče dermatologických onemocnění, která bývají často diagnostikována v ordinacích veterinárních lékařů, lze o nich říci, že jsou ve většině případů způsobována vnějšími parazity. Dále může jít o bakteriální infekce kůže, či o plísňová onemocnění. Na kůži se mohou manifestovat rovněž některé endokrinní poruchy. Také chemické a fyzikální vlivy (např. slunce) mívají neblahý vliv na zevní povrch těla. Na osrstění mohou zanechávat stopy i nejrůznější psychické problémy.

Na stavu kůže a kožních derivátů (drápky, uši, paranální váčky) se velkou měrou podílí imunitní systém (alergie, autoimunitní onemocnění) a genetická výbava jedince. Velmi častým problémem ve veterinární praxi bývají kožní novotvary.

Je toho mnoho, co bychom měli vědět o tak důležitém orgánu, jenž tvoří styčnou plochu mezi tělem a prostředím, a zároveň jej chrání proti nejrůznějším vlivům. Proto je velmi důležité dbát o kvalitu srsti jak správnou výživou a pravidelnou péčí o srst, tak prevencí proti zevním parazitům (obojky, tzv. spot-ony).

Pokud máte podezření na jakékoli kožní onemocnění, navštivte nás, abychom mohli včas a s určitostí zjistit, zda jde jen o "planý poplach", či zda je Vaše podezření správné. Předejdete tak rozvoji choroby.

 

29. září 2013   |