Onemocnění parodontu u psa a kočky

Pacienti s onemocněním parodontu (zánět závěsného aparátu zubu) patří k nejčastějším návštěvníkům veterinárních klinik a ordinací. Na vzniku parodontitidy se podílí hned několik faktorů.


Nejprve se na zubech tvoří zubní plak (nažloutlý, měkký povlak), který narůstá a množí se v něm bakterie. Ty pronikají do krevního oběhu a postihují nejvíce krvené orgány (ledviny a srdce). Rozvíjí se endokardititida a ledvinná insuficience. Zubní plak také postupně mineralizuje a tvoří se zubní kámen (tvrdá, šedá substance). Přidává se zápach z dutiny ústní, odhalení zubních krčků a kořenů, bolestivost při kousání, krvácení z dutiny ústní.

K rozvoji tohoto onemocnění přispívají i další faktory – chybné postavení zubů, plemenná predispozice (typicky u brachycefalických plemen), deformace kořene zubu, nedostatečné množství slin, které zhoršuje samočistící schopnost v dutině ústní, nefunkční okluzální zatížení např. vlivem poškození zubů při nošení kamenů. Nesmíme ale opomenout i systémová onemocnění, která se mohou projevovat jako onemocnění parodontu. Mezi ně patří diabetes mellitus (cukrovka), chronické renální selhání, u koček retrovirové infekce, syndrom deficitu adheze leukocytů u psů, vyskytující se především u irského setra.

Terapie spočívá v odstranění zubního kamene pomocí ultrazvuku. Ošetření probíhá v celkové anestezii (injekční nebo inhalační). U starších pacientů doporučujeme předoperační vyšetření krve. Po odstranění zubního kamene následuje leštění zubů depurační pastou a speciálním kartáčkem.

Pro udržení Vašeho zvířete v dobrém zdravotním stavu doporučujeme pěčovat o jeho zuby (péči o zuby se budeme věnovat v dalším článku) a absolvovat preventivní lékařské prohlídky.

 

13. července 2014   |