Jak čelit blechám

Existuje mnoho druhů blech, nejčastěji se však můžeme setkat s blechou kočičí, která napadá nejenom kočky, ale i psy a může příležitostně napadnout i člověka.

Blechy jsou rozšířené prakticky po celém světě a představují bezesporu nejčastěji se vyskytující ektoparazitózu. Samička naklade do srsti nelepivá vajíčka, a tak dochází i k zamoření prostředí, kde se zvíře pohybuje. Celý vývoj blechy trvá asi 5 týdnů, v zimě o něco déle. Krev sají pouze dospělé blechy, které její většinu vyloučí ve formě malých drobných černých výkalů, které pak nacházíme v srsti. Jejich kousnutí vyvolává silnou svědivost. Při silném napadení dochází k poměrně velkému úbytku krve, který nejvíce ohrožuje velmi malé a mladé jedince.


Při boji proti blechám je podstatné, že až 90 % života blechy probíhá mimo hostitele. Proto se stává nejdůležitějším pomocníkem v boji proti blechám výkonný vysavač, nejlépe vakuový, a jeho každodenní používání v celém prostoru Vašeho domu či bytu. Když už si myslíte, že jste vysávali dost, tak je dobré začít znovu. Vakuum totiž stimuluje blechy k pohybu, a proto máte možnost to, co jste nevysáli napoprvé, vysát napodruhé. Častým vysáváním snížíte množství výkalů dospělců, kterými se živí larvy, a tím je vyhladovíte.

Dále je nutné prolomit jejich vývojový cyklus, a to pomocí insekticidů, případně insekticidů s obsahem IGR – regulátoru růstu hmyzu. IGR je, zjednodušeně řečeno, antikoncepce pro blechy. Je potřeba nanést tyto insekticidy na všechna místa, kde se domácí zvířata pohybují – koberce, pelíšky, ale také dvůr a zahradu, ponejvíce na tmavá místa. V případě použití těchto sprejů se doporučuje v domácnosti alespoň 2 týdny nevysávat. Tento postup je potřeba několikrát opakovat.

Veterinární klinika Na Weilovně nabízí řadu prověřených preparátů proti blechám, ať již jde o kapky, které se aplikují kočce mezi lopatky (tzv. spot-on), obojky, spreje nebo pudry. Vedle těchto preparátů nabízí naše klinika též velmi účinný preparát v podobě tablety proti blechám, která se zvířeti podává jednou měsíčně a zabíjí blechy již do třiceti minut od její aplikace. Lékaři Veterinární kliniky Na Weilovně jsou připraveni poradit Vám s výběrem konkrétního preparátu, neváhejte se na ně obrátit.

21. listopadu 2013   |