Distichiáza – častá příčina slzení

Pokud Váš pes slzí, je možné, že na vině je distichiáza. Co to vlastně je? Distichiáza je onemocnění, kdy řasy vyrůstají z okraje víčka zvířete, přesněji přímo z vývodů žlázek, které se na jeho okraji vyskytují.


Takto většinou řasy dráždí oko zvířete a vyvolávají slzení. Jsou-li řasy měkké, potom žádné obtíže způsobovat nemusejí a bývají zjištěny zpravidla při vyšetření oka jako vedlejší nález. Tužší řasy oproti tomu oko dráždí a vyvolávají slzení a neustálé přivírání oka a mohou způsobit velmi bolestivé poškození oční rohovky. Zda je na vině distichiáza, je možné zjistit vyšetřením v ordinaci pod lupovými brýlemi či operačním mikroskopem (řasy jsou velmi často malých rozměrů nebo v barvě okraje víčka).

Terapie spočívá v odstranění takových řas, čehož je možné docílit buďto jejich vytrháním, je-li jich malý počet, kryoterapií, elektroepilací a při velkém počtu řas je potom nejvhodnější chirurgické řešení. Protože při pouhém vytrhání řas je vysoce pravděpodobné, že řasy opět vyrostou na tom samém místě, preferuje naše veterinární klinika metodu elektroepilace. Pro tento účel jsme vybaveni speciálním vybavením, jímž se naruší folikul, ze kterého problematická řasa roste. Zákrok se provádí v celkové anestezii pacienta. Po zákroku dostává pacient léky proti bolesti a mast do oka. Řešení tohoto zdravotního problému prostřednictvím elektroepilace je řešením velmi efektivním a vyžaduje jen krátkou rekonvalescenci pacienta - Vaše zvířátko tak bude po zákroku v naprosté pohodě již po pár dnech od provedení zákroku.

5. července 2014   |