Naše články

Zde píšeme zajímavé věci ...

Chemoterapie u psů a koček »

Nádorová onemocnění patří k nejčastějším onemocněním u psů a koček. Existuje několik možností jak s onemocněním bojovat. Jednou z možností je nasazení chemoterapie. U většiny majitelů vyvolá slovo chemoterapie negativní odezvu, protože si představí člověka po chemoterapii, kterému vypadaly všechny vlasy, je unavený a trpí nevolností. Zvířata však snáší chemoterapii oproti člověku poměrně dobře.

Číst celý článek »

Odstranění zubního kamene »

Zubní kámen je velmi častým zdravotním problémem psů i koček, který může sloužit jako spouštěč dalších onemocnění (blíže k tomuto tématu pojednáváme v článku Onemocnění parodontu). Je proto vhodné, aby byl pravidelně odstraňován.

Číst celý článek »

Psincový kašel »

Psincový kašel je nakažlivé onemocnění, které se vyskytuje pouze u psů a to všech věkových kategorií. Název tohoto onemocnění napovídá, že největším zdrojem jsou místa velkou koncentrací zvířat, kde dochází k rychlému šíření této nemoci. Jsou to svody, výstavy, soutěže, útulky,nebo třeba i návštěva cvičáku. Od nakažení k prvním projevům nemoci obvykle stačí několik dnů. Chovatelé někdy uvádí, že pes podrážděný žaludek a chce se mu zvracet, nebo že má kost v krku.

Číst celý článek »

Onemocnění dolních cest močových u koček »

Termín FeLUTD označuje soubor chorob močového měchýře, močové trubice, projevující se obtížným a častějším močením, krví v moči, neklidem a bolestí při močení.

Tato zkratka popisuje klinické příznaky různých poruch, které jsou výsledkem široké škály příčin. Obecně se dá říci, že se s tímto onemocněním setkáváme u koček všech věkových kategorií. U mladých jedinců se v naprosté většině případů jedná o tzv. idiopatické onemocnění (to znamená, že neznáme přesnou příčinu). Naproti tomu u starších koček je častěji viníkem bakteriální zánět, močové kameny nebo neoplazie.

Číst celý článek »

Kousnutí zmijí »

V našich klimatických podmínkách se lze setkat pouze s jediným jedovatým hadem a to zmijí obecnou. Nejčastěji se s ní můžeme potkat na lesních pasekách, kde se na pařezech nebo mezi kameny vyhřívá na slunci. Zmije je plachý tvor, přesto se však může stát, že ji zvědavý čumáček našeho čtyřnohého přítele najde - a zmije se potom brání a kousne

Číst celý článek »

Problematika chovu fretek »

Fretka je to plně domestikovaná kunovitá šelma, původně chovaná za účelem likvidace hlodavců v místech, kde bylo použití jiného prostředku nebezpečné.
Počet fretek chovaných ze záliby v posledních letech v Evropě výrazně vzrostl. V současné době jsou chovány jako kočky, či psi a je jim umožněno volně se pohybovat po domácnosti. V době, kdy majitelé nejsou nablízku, by měly být uzavřeny v kotci (kleci), aby se předešlo možnému pozření předmětů, které by mohly ucpat střevo, nebo překousání nebezpečných kabelů pod proudem, uvíznutí jejich tělíček v úzkých prostorách, vypadnutí z oken apod. Pokud jsou fretky chovány ve venkovních výbězích, je zapotřebí je zajistit před predátory či před přímým slunečním zářením. Jakožto zvířata s nedostatečně vyvinutými potními žlázami jsou velmi náchylná k úžehu

Číst celý článek »

Snížená kvalita kůže a srsti »

Lesklá zdravá srst svého věrného společníka je něco, co si přeje každý majitel psa. Proto není divu, že velkou část pacientů v čekárnách tvoří ti, u kterých si majitel všiml problémů s kůží či srstí. Tyto problémy dokáží dlouhodobě znepříjemňovat život psovi a také jeho majiteli.

Na kvalitu srsti se podepisuje řada faktorů, a to jak fyziologických, tak patologických. Mezi nejčastější vlivy bezpochyby patří línání, stres, onemocnění nebo třeba také gravidita, špatná strava, změna ve výživě či jen pouhé nesprávné skladování krmiva.

Číst celý článek »

Magnetoterapie na Veterinární klinice Na Weilovně »

Magnetoterapie je neinvazivní metoda léčby šetrná pro organismus, při níž pulzní magnetické pole ovlivňuje jednotlivé buňky v těle tak, že je aktivuje a celkově urychlí jejich činnost. Tím dochází ke zlepšení prokrvení tkání, k urychlení hojení a k rychlejšímu vstřebávání otoků. Magnet dále působí protizánětlivě a analgeticky, dochází i k celkovému zklidnění a k uvolnění svalového napětí.

Číst celý článek »

Retrovirové infekce koček »

Tyto viry jsou u koček zodpovědné za dvě zákeřná a neléčitelná onemocnění, a to FeLV (virus kočičí leukémie) a FIV (virus imunodeficience koček).

Přenos FIV se uskutečňuje především pokousáním. Ve většině případů se jedná o nekastrované potulující se kocoury a divoké kočky. Je možný přenos z matky na koťata, ale je třeba si uvědomit, že ne všechna koťata od infikované kočky musí být nutně nakažená. Pokud je kočka jednou infikována, zůstává infikována po celý život. K rozvoji klinického onemocnění v důsledku FIV dochází až po několika letech od expozice viru, tzn. nejčastěji u koček středního a staršího věku.

Číst celý článek »

Bartonelóza - nemoc z kočičího škrábnutí »

Bartonella henselae – bartonella patří mezi nejběžnější příčiny nemoci z kočičího škrábnutí. Způsobuje bacilární angiomatózu, peliosis hepatis či meningitis (onemocnění běžná např. u lidí s HIV). Jistým způsobem se tedy bartonelóza týká nás všech, kteří máme kočky volně na zahradě, případně s těmito škrábajícími tvory přijdeme do styku náhodně třeba na procházce.

Číst celý článek »
« 1 2 3